Rola cynku w organiźmie

 

Cynk jest drugim po żelazie najobficiej występującym pierwiastkiem śladowym (mikroelementem); szacuje się, że jego przeciętna zawartość w organizmie wynosi ok. 1,8 g. Cynk jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek naszego organizmu. Jego znaczenie biologiczne jest bardziej skomplikowane aniżeli innych mikroelementów. 

 Cynk jest kofaktorem licznych enzymów (dehydrogenazy mleczanowej, fosfotazy zasadowej, anhydrazy węglanowej i wielu innych), jest elementem zawartym w insulinie. Bierze udział w metabolizmie węglowodanów, rozkładzie alkoholu, syntezie kwasów nukleinowych. Jest konieczny dla zachowania płodności, zapobiega w znacznym stopniu powstawaniu wad wrodzonych. Jest jednym z czynników warunkujących wzrost organizmu, współdziała z witaminami B6 i B12. Cynk neutralizuje toksyczne działanie kadmu i miedzi w organizmie.

Cynk ma istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie gruczołów płciowych, a zwłaszcza prostaty u mężczyzn, ważnego gruczołu usytuowanego wokół przejścia pęcherza w cewkę moczową. Sperma i gruczoł krokowy zawierają znaczne ilości cynku. W różnym niezależnych badaniach potwierdzono związek między prawidłowym poziomem cynku a stanem zdrowotnym prostaty.

W jednym z badań stwierdzono, że obniżenie poziomu cynku o 35% w stosunku do normy powodowało powiększenie prostaty, ucisk na cewkę moczową i zablokowanie odpływu moczu; spadek stężenia o 48% wiązał się z powstaniem ostrego stanu zapalnego prostaty, a przy obniżeniu stężenia o 66% zaobserwowano procesy powstawania raka prostaty. Za wieloletnie nieprawidłowe odżywianie się może przyjść zapłacić w starszym wieku wieloma cierpieniami.

Cynk wraz z witaminą B6 zmniejsza wytwarzanie histaminy, dzięki czemu jest bardzo pomocny w zwalczaniu uczuleń. Działa też korzystnie w stanach nerwicowych i depresji, a nawet w niektórych rodzajach schizofrenii.

Cynk przyspiesza gojenie się ran i leczy wrzody. Ze względu na udział w wytwarzaniu insuliny, stosowany jest w procesach wspomagających leczenie cukrzycy.
Wykazano ponadto, że cynk zwiększa naturalne zdolności organizmu do obrony immunologicznej przed zakażeniami bakteryjnymi, pomaga utrzymać prawidłowy stan skóry i łagodzi przebieg łuszczycy, obniża poziom cholesterolu.

Deficyt cynku po raz pierwszy stwierdzono w 1961 r. u młodych mężczyzn w Iranie. U tych mężczyzn stwierdzono powiększenie wymiarów głowy, niski wzrost, obniżenie funkcji seksualnych. Udowodniono, że wszystkie te negatywne objawy są wynikiem niedostatecznej ilości cynku w pożywieniu i jego niepełne przyswajanie. Niedostateczne zaopatrzenie w ten mikroelement (cynk – Zn 2) na całym świecie grozi poważnymi konsekwencjami w profilaktyce ochrony zdrowia.

Niedobór cynku (Zn 2) powoduje: hipogonadyzm, zaburzenia wzrostu, upośledzenie gojenia się ran, zaburzenia czucia smaku i węchu, kłopoty z prostatą, opóźnione dojrzewanie płciowe, nieregularne miesiączki, karłowatość, wady wrodzone, upośledzenia psychiczne, trudności w nauce, podatność na częste infekcje, złe gojenie się ran, miażdżyca i upośledzone krążenie krwi, brak apetytu, utrata smaku (zanik kubków smakowych), uczulenia, cukrzyca, trądzik, częste rozstępy skórne u kobiet w ciąży, odbarwienia skórne. Cynk jest jedną z dwóch substancji, których niedobór może stymulować powstawanie epilepsji.

Utratę cynku w naszym organizmie może powodować: papierosy, kawa i alkohol, także nadmierne pocenie.

 

Korporacja TIENS ma w swojej ofercie bardzo dobry, świetnie przyswajalny preparat naturalny Biocynk

 

 

 

 

Klub Medycyny Naturalnej

Jolanta Załucka

+48 504 057 532

kontakt@zdrowieztiens.pl

sklep@ideazdrowia.com

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyrights © zdrowieztiens.pl