Analiza pierwiastkowa włosów

Analiza pierwiastkowa włosów (APW) jest bardzo dobrym narzędziem diagnostycznym, wspomagającym pracę lekarzy, dietetyków i rehabilitantów. APW możemy wykorzystać w profilaktyce, chorobie i rehabilitacji. Na podstawie wyniku analizy pierwiastkowej włosów określamy typ metaboliczny i stan odżywienia pacjenta.

Zalecony w wyniku analizy pierwiastkowej włosów sposób żywienia i właściwa aktywność fizyczna prowadzi do uzyskania indywidualnej równowagi metabolicznej. Taki stan fizjologiczny zabezpiecza zdrowy organizm przed chorobami, a jeżeli Pacjent ma zdiagnozowaną chorobę umożliwia szybsze osiągnięcie dobrego stanu zdrowia.

Często zdarza się nawrót choroby, czyli ponowne wystąpienie objawów choroby po okresie poprawy, najczęściej z powodu braku właściwej rehabilitacji. Zalecenia wynikające z analizy pierwiastkowej włosów można potraktować jako jeden z elementów działań rehabilitacyjnych.

Analiza Pierwiastkowa Włosów - co to jest?

Analiza Pierwiastkowa Włosów (APW) jest nowoczesną metodą diagnostyczną umożliwiającą ocenę stanu odżywienia organizmu. Skład mineralny włosów odzwierciedla wiele równowag fizjologicznych organizmu. Na podstawie ilości 29 pierwiastków (w tym 5 pierwiastków toksycznych) i ich wzajemnych proporcji we włosach opisujemy charakterystyczne cechy metabolizmu badanej osoby.

Jakie pierwiastki są oznaczane w Analizie Pierwiastkowej Włosów?

W APW badane są najważniejsze pierwiastki stanowiące o budowie organizmu ludzkiego oraz najistotniejsze proporcje między nimi: 24 biopierwiastki: wapń, sód, potas, fosfor, cynk, magnez, żelazo, miedź, molibden, kobalt, chrom, lit, stront, nikiel, mangan, selen, wanad, bor, bar, siarka, german, krzem, jod, cyna oraz 5 pierwiastków toksycznych: arsen, rtęć, glin, kadm, ołów.

Różnica między Analizą Pierwiastkową Włosów a badaniem krwi

Włosy są idealnym materiałem do badania, ponieważ posiadają stały skład chemiczny, co umożliwia łatwe ich przechowywanie i transportowanie.

Podstawowym materiałem badawczym w medycynie jest krew. Badania krwi służą głównie do identyfikacji choroby i śledzenia jej przebiegu. Ponieważ krew jest najważniejszą tkanką w organizmie utrzymującą ciągłość procesów życiowych, istnieje wiele mechanizmów buforujących, dbających aby jej skład był możliwie jak najlepszy. Skład krwi może bardzo szybko się zmieniać, w zależności od stanu fizjologicznego i od sposobu żywienia. Dlatego na podstawie analizy składu mineralnego krwi nie można określić stanu odżywienia organizmu.

Włosy rosną w stałym tempie 1 cm na miesiąc i chwilowe zmiany stanu zdrowia nie mają wpływu na wynik APW. Włosy gromadząc w sobie wszystkie pierwiastki obecne w organizmie obrazują stan odżywienia organizmu z okresu ostatnich kilku tygodni. W ten sposób niwelowane są krótkotrwałe odchylenia stanu fizjologicznego organizmu osoby badanej.

Dlaczego warto zrobić to badanie?

Dieta uboga w witaminy i mikroelementy, stres, brak ruchu, szybki tryb życia prowadzą do zachwiania równowagi pierwiastkowej w organizmie. Utrzymujący się przez dłuższy czas stan nadmiarów i niedoborów pierwiastków prowadzi do zaburzeń metabolicznych, które w dalszej perspektywie mogą przyczyniać się do powstawania przewlekłych chorób. Można przeciwdziałać tym tendencjom przez zastosowanie odpowiedniej suplementacji witaminowo-mikroelementowej i diety. Należy poznać dokładne potrzeby swojego organizmu aby dostarczyć mu odpowiednie substancje odżywcze i wyrównać proporcje pierwiastków w organizmie.

Obecnie powszechnie dostępne są najrozmaitsze suplementy diety, zarówno naturalne jak i syntetyzowane chemicznie. Jednak nie wszystkie te środki są odpowiednie dla każdego.

Stosowanie standardowej dawki substancji dla każdego nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Dawka powinna być dostosowana do konkretnej osoby i jej potrzeb. Inna musi być podana osobie szczupłej o szybkiej przemianie materii, pracującej fizycznie, a inna osobie otyłej o wolnej przemianie materii, prowadzącej siedzący tryb życia. Suplementy diety w zależności od dawki i pory spożywania mogą wywołać u każdego z nas inne reakcje, np.: pobudzać, uspokajać, wzmacniać, wyciszać, itp.

Bardzo ważne jest również w jakim stopniu dany preparat wchłania się do organizmu. Często zdarza się, że mimo przyjęcia dużej dawki wchłanianie jest bardzo słabe. Można zwiększyć wchłanianie preparatu poprzez zażywanie go razem z substancjami synergistycznymi, których skład chemiczny ułatwi absorpcję i dystrybucję suplementu w organizmie.

Wszystkie te kluczowe informacje są zazwyczaj pomijane przy zażywaniu suplementów diety. Natomiast producenci leków i suplementów, mimo iż podają dokładne dane i dawkowanie, to nie są w stanie określić sposobu przyjmowania wraz ze wszystkimi zażywanymi preparatami.  Wówczas skutek zażywania suplementu jest w słabo odczuwalny, a czasami nawet odwrotny od porządnego. Dlatego tak ważne poznanie własnego organizmu i jego indywidualnych potrzeb oraz połączenia ich z wiedzą o żywieniu.

Wszystkie te istotne czynniki są brane pod uwagę przy układaniu indywidualnego programu suplementacyjnego na podstawie APW. Zalecony indywidualny program suplementacyjny wskazuje dokładnie dawkę, porę zażywania i czas spożywania witamin, minerałów i preparatów roślinnych, czyli suplementów diety.

 

Kto powinien zrobić analizę pierwiastkową włosów?

Analiza Pierwiastkowa Włosów ma zastosowanie w profilaktyce zdrowia dorosłych i dzieci oraz we wspomoganiu leczenia i rehabilitacji.

APW jest szczególnie polecana osobom, które mają problemy z zachowaniem kondycji fizycznej i psychicznej, a zwłaszcza o obniżonej odporności organizmu. Powinny ją równiez wykonać  osoby żyjące w długotrwałym stresie, mające problemy z nadwagą, intensywnie pracujące fizycznie i umysłowo. Najczęściej wykonywana jest przy zaburzeniach: gastrologicznych, hormonalnych, neurologicznych, dermatologicznych, układu kostno-stawowego, kardiologicznych.

APW bardzo skutecznie wspomaga leczenie zaburzeń: psycho-emocjonalnych (m.in. depresja, zła reakcja na stres), neurologicznych (m.in. SM, parkinsonizm, padaczka, autyzm), dermatologicznych (m.in. łuszczyca, bielactwo, wypadanie włosów, trądzik), kardiologicznych (m.in. miażdżyca, zawał) i schorzeń kostno-stawowych (m.in. RZS, osteoporoza).

Wykonanie APW jest wskazane osobom narażonym na zwiększony wysiłek (np. praca fizyczna, sport amatorski) i osobom mającym bardzo dużym wysiłek fizyczny (np. sport wyczynowy).

Dzięki APW można zniwelować problemy złego wchłaniania i wydalania (zaburzenia gastrologiczne) co pozwoli na prawidłowe odżywienie i naturalną  detoksykację organizmu.

Badanie może wykazać możliwość złego wpływu na metabolizm pierwiastków toksycznych, a program suplementacyjny pomoże pozbyć się ich z organizmu.

Dzięki zastosowaniu się do zaleceń suplementacyjnych i dietetycznych zawartych w wyniku szansę w walce z chronicznym zmęczeniem i osłabieniem oraz z leczeniem otyłości.

APW jest przeznaczona dla osób chcących świadomie dbać o swoje zdrowie, w zakresie profilaktyki zdrowia, wspomagająco w procesach leczenia i w rehabilitacji.

Pobierz przykładowy wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów

Wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów jest wysyłany w formie papierowej pocztą priorytetową oraz jeśli zaznaczono i podpisano w ankiecie, również na adres e-mail w wersji elektronicznej.

W wyniku APW składającym się z około 40-50 stron dla osoby dorosłej, oprócz wykresów z wartościami i proporcjami badanych pierwiastków, analizy tendencji zdrowotnych i zaleceń aktywności fizycznej, otrzymasz:

Opis typu metabolicznego

Na podstawie proporcji pierwiastków zostaje określona Twoja biologiczna natura i jej dominujące cechy. Dzięki temu będziesz mógł dowiedzieć się jak działa Twój organizm i zrozumieć jakie procesy w nim zachodzą.

Dowiesz się czy masz wolną czy szybką energetykę organizmu; czy jesteś sympatykiem, czy parasympatykiem; czy masz wolne czy szybkie trawienie oraz jak szybko starzeje się Twój organizm. Ponadto zobaczysz jaką efektywność ma Twoja tarczyca oraz kora nadnerczy; jak Twój organizm radzi sobie ze stresem oraz czy dominują u Ciebie procesy kataboliczne czy anaboliczne.

Sprawdzisz jaką masz równowagę kwasowo-zasadową – czy masz zakwaszenie kwasem moczowym bądź mlekowym.

Dowiesz się jakie masz tendencje zdrowotne i co może Cię czekać w najbliższych latach jeśli nie podejmiesz zaleconych w wyniku kroków prewencyjnych.

Program suplementacyjny

Program suplementacyjny zawiera wymienione w tabeli, dobrane specjalnie dla Ciebie witaminy i mikroelementy, a także odpowiednie ich dawki i pory dnia kiedy należy je spożywać.

Program suplementacyjny składa się z dwóch etapów:

  • Pierwszy etap w zależności od potrzeb organizmu trwa od jednego do trzech miesiący i ma on charakter odżywczy. Jego zadaniem jest wyrównanie nadmiarów i niedoborów pierwiastków, czyli przywrócenie indywidualnej dynamicznej homeostazy w organizmie.
  •  
  • Drugi etap ma charakter prewencyjny i jest przeznaczony na sześć miesięcy. Jego zadaniem jest  utrwalenie osiągniętego optymalnego stanu odżywienia mineralnego organizmu. Jeśli samopoczucie i zdrowie uległo zauważalnej poprawie, drugi etap suplementacyjny można stosować znacznie dłużej, nawet dwa lata.

Program suplemetacyjny jest stworzony kompleksowo. Oznacza to, iż tylko zażywanie całego programu (wszystkich zaleconych suplementów o określonych porach dnia) może przynieść pozytywne efekty.

Pamiętajmy, że suplementy nie leczą a odżywiają i w przypadku choroby należy udać się do lekarza.

Dietę metaboliczną

Dieta metaboliczna jest dietą optymalną dla Twojego typu metabolicznego i potrzeb Twojego organizmu. Zawiera ona wymienione w tabeli posiłki na siedem dni z wartościami kalorycznymi. Zamieszone są również przepisy do wymienionych posiłków.

Zadaniem tej diety jest wskazanie kierunku żywienia jaki należy przyjąć w celu osiągnięcia najlepszych efektów oraz wsparcia programu suplementacyjnego.

Czasami może okazać się, że zalecona dieta różni się od dotychczasowej (np. typowy „mięsożerca” może otrzymać dietę z dominacją warzyw) lub zawiera elementy, których nie lubi się (np. ryby albo warzywa). Jest tak, ponieważ wraz z rozwojem technologii żywieniowej zatarły się nasze naturalne i najzdrowsze smaki. Obecnie mało kto potrafi rozpoznać i jeść to, czego tak naprawdę potrzebuje jego organizm (np. potrzebuje wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, więc powinien regularnie spożywać tłuste ryby).

Jeżeli stan organizmu tego wymaga, zalecana jest również dieta oczyszczająca poprzedzająca dietę metaboliczną.

W wyniku określone zostanie również Twoje zapotrzebowanie energetyczne w zależności od prowadzonego trybu życia oraz potrzebna aktywność fizyczna.

 

Jak wykonać Analizę Pierwiastkowa Włosów?

W celu wykonania Analizy Pierwiastkowej Włosów należy:

1.      Wydrukować i wypełnić ankietępobierz ankietę

2.      Wyciąć próbkę włosów

3.      Zapłacić za badanie

4.      Wypełnioną ankietę oraz próbkę włosów należy wysłać na nasz adres:

Autoryzowane Biuro TIENS Nr 773
Klub Medycyny Naturalnej
Jolanta Załucka

43-200 Pszczynaul, Kazimierza Wielkiego 1D
 

Jeżeli nie masz możliwości wydrukowania ankiety możesz zamówić zestaw do Analizy Pierwiastkowej Włosów, który zawiera ankietę do wypełnienia.

 

Jak wypełnić ankietę?

Ankietę należy wypełnić:

  • czytelnie, drukowanymi literami
  • konieczne jest podanie: wieku, wzrostu, wagi
  • należy podać adres, na który ma zostać wysłany wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów
  • można podać adres e-mail i podpisać się pod nim, żeby otrzymać wersję elektroniczną wyniku

W celu najlepszej interpretacji wyniku Analizy Pierwiastkowej Włosów opracowano ankietę, która ma na celu poznanie otoczenia badanego i czynników wpływających na jego stan zdrowia. Uzyskane z ankiety informacje pomogą stwierdzić jaki wpływ na wynik analizy pierwiastkowej ma środowisko życia Pacjenta, dieta lub zastosowane terapie.

Jak wyciąć próbkę włosów?

Do badania włosy muszą być:

- naturalne (nie farbowane, nie poddane zabiegom chemicznym)

- czyste (umyte, bez środków do stylizacji np. lakieru, pianki, żelu itp.)

Włosy należy wyciąć:

- ostrymi nożyczkami

- przy skórze głowy z potylicy (z tyłu głowy między uszami) kępkami, z kilku miejsc z potylicy

- 3 - 4 cm włosa licząc od skóry (jeśli są dłuższe należy odciąć do badania tylko pierwsze 3-4 cm)

Do badania potrzebne jest 200 - 300 mg włosów (około jednej łyżki stołowej)

 

Jeśli włosy są za krótkie:

Jeżeli włosy mają mniej niż 5 mm długości należy odczekać około 4 tygodni do momentu odrostu włosów, aby uzyskały długość minimum 1 cm.

Jeśli włosy są farbowane:

Jeżeli ostatnio włosy były farbowane wówczas należy poczekać przynajmniej 5 – 6 tygodni i wyciąć do badania tylko odrosty (te dalsze, ufarbowane należy odciąć i wyrzucić).

Jak zapłacić za badanie?

Kwotę w wysokości 300zł za Analizę Pierwiastkową Włosów należy wpłacić na konto bankowe Autoryzowanego Biura TIENS Nr 773

Klub Medycyny Naturalnej Jolanta Załucka
43-200 Pszczyna, Kazimierza Wielkiego 1

mBank nr konta:
45 1140 2004 0000 3902 7463 2690

lub

ING nr konta:
55 1050 1315 1000 0091 4095 6054

Za badanie można również zapłacić on-line w naszym sklepie internetowym.

Kiedy otrzymasz wynik badania?

Analiza próbki włosów i opis wyniku badania trwa do czterech tygodni od momentu otrzymania kompletu zamówienia, czyli: wypełnionej ankiety, próbki włosów oraz opłaty za badanie. W przypadku braku któregokolwiek z elementów realizacja badania może się przedłużyć.

Wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów jest wysyłany w formie papierowej pocztą priorytetową oraz jeśli zaznaczono i podpisano w ankiecie, również na adres e-mail w wersji elektronicznej.

 

·Przykładowy wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów

·Przykładowy wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów

·Przykładowy wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów

·Przykładowy wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów

·Przykładowy wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów

·Przykładowy wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów

·Przykładowy wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów

·Przykładowy wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów

·Przykładowy wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów

·Przykładowy wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów

·Przykładowy wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów

·Przykładowy wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów

·Przykładowy wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów

·Przykładowy wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów

·Przykładowy wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów

·Przykładowy wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów

·Przykładowy wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów

·Przykładowy wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów

·Przykładowy wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów

·Przykładowy wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów

·Przykładowy wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów

·Przykładowy wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów

·Przykładowy wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów

·Przykładowy wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów

·Przykładowy wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów

·Przykładowy wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów


 

Klub Medycyny Naturalnej

Jolanta Załucka

+48 504 057 532

kontakt@zdrowieztiens.pl

sklep@ideazdrowia.com

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyrights © zdrowieztiens.pl